W co ubrać dziecko na chrzest?

W co ubrać dziecko na chrzest?

Kiedy świeżo upieczonym rodzicom przychodzi pierwszy raz w życiu przygotować się do ceremonii chrztu swojego malucha, najwięcej wątpliwości budzą kwestie jego ubioru. Mimo, że w sklepach dla dzieci propozycji na ten dzień nie brakuje, to zastanawiamy się często, jaki krój, czy kolor będzie najbardziej odpowiedni. Dzień ten wiąże się bowiem z pewnymi wymogami, wręcz kanonami, do których należy się dostosować. Z drugiej strony chcemy jednak, aby dziecku było przede wszystkim wygodnie, bowiem uroczystość ta nie należy do najkrótszych, a płacz i wiercenie się malucha zupełnie nie ułatwią nam jej przeżycia.

Część rodziców wiedziona obowiązującą tradycją, wciąż decyduje się na beciki, jednak sporo osób wybiera bardziej komfortowe rozwiązania. Coraz chętniej sięgamy po sukienki dla dziewczynek i ubranka do chrztu dla chłopców, przypominające garnitury. Dzieciaki prezentują się w tym naprawdę wyjątkowo, a tego typu ubiór nie krępuje dodatkowo ich ruchów, więc możemy być pewni, że nie będziemy musieli walczyć z niespokojnym wierceniem w ich wykonaniu przez całość trwania ceremonii. Należy jednak pamiętać, że wskazane jest, aby kompleciki na które się zdecydujemy miały kolor biały, bowiem jest to ściśle związane z symboliką uroczystości.

Biel ma sygnalizować czystość i niewinność dziecka, zatem wszelkie kolory warto pozostawić na inne okazje. Ubranka do chrztu powinny być stosowne do tego wydarzenia, ale także do aktualnej pory roku. W lecie możemy pokusić się o dość dużą dowolność, bowiem sprzyjająca pogoda pozwala na wybór sukienki dla dziewczynek zarówno z atłasu, jak i z bawełny. To samo dotyczy garniturków dla chłopców. Zimą natomiast powinniśmy pomyśleć zarówno o cieplejszych wersjach ubioru, jak i o kocykach i pledach, które pomogą nam uchronić malucha przed zimnem. Istotnym elementem garderoby jest także czapeczka, w lecie natomiast możemy zastąpić ją w przypadku dziewczynek opaską, a w przypadku chłopców stylowym, eleganckim kaszkietem. Wszystko zachowane w dobrym guście, da naprawdę imponujący efekt.