Przygotuj się do sezonu

Przygotuj się do sezonu

Pasjonaci nart i snowboardu powinni rozpocząć przygotowania już dwa miesiące przed sezonem.  Co zrobić, aby ustrzec się przed kontuzjami i zagwarantować sobie niezapomniane wrażenia podczas szusowania? Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie kondycyjne, by w pełni czerpać radość z jazdy i nie nabawić się przy tym groźnych kontuzji.

Po pierwsze – ćwiczenia

Narciarstwo i snowboard są wymagającymi formami ruchu. Dla własnego dobra, należy zacząć ćwiczyć najpóźniej 1,5 miesiąca przed sezonem. Rozruszane i rozciągnięte ciało zwiększa nasze szanse na dobrą zabawę na stoku. Przyzwyczajone do wysiłku mięśnie grzbietu nie odmówią nam posłuszeństwa nawet po wielogodzinnym przebywaniu w pochylonej pozycji, a uda ze stali wytrzymają dłuższe i bardziej ekscytujące zjazdy.

Jak przygotować się do białego szaleństwa?

Fantazję na stoku musi poprzedzić odpowiedzialne podejście do sportu. Jesień to najlepszy czas, żeby zwiększyć poziom aktywności fizycznej i przygotować się do zimowych zjazdów. W tym celu zaleca się zastosowanie reguły 3x30x130. To znaczy, że wysiłek fizyczny uprawiany minimum trzy razy dziennie, przez pół godziny, w taki sposób, aby tętno podniosło się do około 130 sekund/min – idealne są do tego formy ruchu o charakterze tlenowym, o stałej, umiarkowanej intensywności, np. spokojny jogging, rolki, rower albo pływanie.

Podczas ćwiczeń szczególną rolę przywiązujemy do mięśni nóg. W przypadku siłowni, trening narciarski skoncentrowany jest na ćwiczeniach z suwnicą. W pozycji leżącej lub siedzącej, z odpowiednio dobranym obciążeniem, wykonujemy na niej przysiady. Pomocne mogą również okazać się izolowane ćwiczenia mięśni ud i pośladków wykonywane na przyrządach. Zastrzykiem energii dla organizmu może być też trening fitness.  Kondycję poprawiamy dzięki ćwiczeniom TBC, które wzmacniają całe ciało oraz ćwiczenia modelujące brzuch, uda i pośladki.

Amatorzy mniej fitnessowych form ruchu mogą z kolei poćwiczyć ze sztangą na zajęciach lub popedałować na rowerkach.

Na tydzień przed stokiem

Bezpośrednio przed wyjazdem należy skoncentrować się na intensywnych ćwiczeniach wywołujących skurcze ekscentryczne mięśni – polegają one na pobudzeniu pracy i wzrostu napięcia mięśniowego.

Doskonale wzmacniają one układ więzadłowo-stawowy. Wykonujemy je, naśladując ruch towarzyszący zjazdom: zbieganie po schodach, przysiady, podskoki na obu nogach. Zawsze rozpoczynamy od rozgrzewki stopniując poziom trudności ćwiczeń. Z ten sposób zniwelujemy perspektywę dokuczliwego bólu mięśniowego podczas właściwych zjazdów na nartach czy desce i będziemy mogli w pełni cieszyć się śnieżnymi przyjemnościami.