Podział sportów i dyscyplin – na czym polega

Podział sportów i dyscyplin – na czym polega

sport rozne podzial ds

Słowo sport oznacza nic innego jak swego rodzaju aktywność człowieka, która służy doskonaleniu jego sił zarówno fizycznych jak i psychicznych. Sport jako forma aktywności może być uprawiany zarówno indywidualnie, jak również zespołowo. Ogólnie sporty można podzielić na wyczynowe i profesjonalne. Do całej tej grupy można również dodać sporty rekreacyjne. Ten rodzaj nie jest uprawiany w celu rywalizacji. Zaletą tego typu sportów jest to, że mogą być uprawiane zarówno w miejscu zamieszkania, jak również w każdym innym zakątku kraju, czy też świata.

Jak dzielimy sporty

Kryterium podziału sportu może być także to, czy należy on do sportów olimpijskich, czy też nie. Sporty olimpijskie odbywają się latem i zimą. Dzielą się one również na indywidualne i zespołowe. Z kolei sporty nie olimpijskie dzielą się tylko na indywidualne i zespołowe. Do sportów nie olimpijskich indywidualnych można zaliczyć np. gimnastykę, lekka atletyka, kolarstwo, jeździectwo, narciarstwo, łucznictwo, łyżwiarstwo. Oprócz tego do tej kategorii zalicza się sporty ekstremalne, celownicze, lotnicze, motorowerowe, saneczkowe. Oczywiście każdy z tych sportów dzieli się na szereg innych dyscyplin sportowych. Jednak, do sportów rekreacyjnych niewątpliwie można zaliczyć np. sporty motorowerowe, lotnicze, narciarskie, itp.

Sporty dostarczające adrenaliny

Bardzo dużą popularnością cieszą się sporty, które dostarczają duże dawki adrenaliny, jednocześnie pozwalają przeżyć niezwykłą przygodę i spojrzeć na świat z innej perspektywy. Do takich właśnie sportów należy między innymi paralotniarstwo i spadochroniarstwo.

W zasadzie niewielka różnica dzieli te dwa sporty. Pierwszy z nich polega na wypełnieniu paralotni ogrzanym powietrzem już na ziemi, a drugi (skok spadochronowy) polega na otworzeniu spadochronu dopiero po wyskoku z samolotu. Dodatkowym atutem sportów lotniczych, a w szczególności spadochroniarstwa jest to, że są uprawiane zarówno przez zawodowców, jak i amatorów. Wszystko zależy od tego, czy dana osoba posiada uprawnienia, do wykonania samodzielnych skoków, czy też nie. W przypadku braku certyfikatu możliwe są skoki tandemowe. Nie wymagają one bowiem żadnych kursów, zaświadczeń lekarskich, ubezpieczeń. Są to skoki wykonywane z instruktorem, a więc bezpieczne.

Sport, to ogrom dyscyplin, które uprawiane są zarówno na lądzie, wodzie, lub w powietrzu. Każda forma aktywności jest dobra. Uprawianie sportu rekreacyjnie, jak również wyczynowo pozwala na relaks i lepsze samopoczucie. Sport jest też sprzymierzeńcem zdrowia, dlatego warto zacząć go uprawiać.