Dobry plecak do szkoły = proste plecy!

Dobry plecak do szkoły = proste plecy!

Zbliża się czas, gdy wiele rodziców stanie przed dylematem wyboru tornistra dla swojej pociechy. Sztywny, niczym pudełko, czy lekki materiałowy…a może na kółkach. Jak zalecają specjaliści, ciężar jaki niesie na plecach dziecko, nie powinien przekraczać 10 % – 15% jego wagi (plecak dziecka ważącego 30 kg, nie powinien przekraczać 4,5 kg). Jak wybrać dobry plecak do szkoły, by był wygodny dla dziecka, a przede wszystkim, by nie powodował obciążenia kręgosłupa i nie przyczyniał się do wad postawy?plecak do szkoły

Waga pustego plecaka. Warto wziąć pod uwagę, ile waży sam tornister, bo bywa, że nawet 2 kg, więc niewiele zostaje już miejsca na książki i przybory. Pusty plecak nie powinien ważyć więcej niż 1 kg.
Wielkość. Na szerokość, tornister nie może wystawać poza barki dziecka. Równie ważna jest długość – plecak powinien się kończyć kilka centymetrów powyżej pasa. Zbyt duży plecak spowoduje nieprawidłowe rozłożenie ciężaru.

Usztywnienie i szelki. Tylna ścianka plecaka powinna być usztywniona za pomocą lekkiej pianki. Najlepsze będą szerokie i miękkie szelki. Ich długość należy wyregulować w taki sposób, by tył tornistra całą powierzchnią przylegał do pleców, kończył się ponad talią, a jednocześnie, by łatwo można było go ściągać i zakładać. Ciężar będzie się lepiej rozkładał, gdy plecak zaopatrzony jest w dodatkowy pasek zapinany na klatce piersiowej lub wokół pasa.

Duże i małe przegródki. Sprzyja to nie tylko zachowaniu porządku w plecaku, ale wpływa na równomierny rozkład masy. Przy pakowaniu pamiętajmy, by lekkie zeszyty, piórniki, śniadaniówkę umieszczać w mniejszych kieszonkach, a ciężkie książki w głównej komorze.

Należy uświadomić dziecko, by nosiło do szkoły tylko niezbędne rzeczy i często przeglądać, co tak naprawdę nasza pociecha dźwiga i po co. Z doświadczenia wiem, że przynajmniej 20 -30 % – to przedmioty zbędne (zabawki, ubrania, niepotrzebne przybory i książki). Plecaki na kółkach nie są dobrym rozwiązaniem, gdyż zbytnio obciążają jedną stronę ciała. Poza tym, takie tornistry, jako że są dużo cięższe niż tradycyjne, odpadają zupełnie, gdy dziecko musi przemieszczać się w szkole po schodach.